Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Woszczyk o liberalizacji rynku gazu i smart grid

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
13-11-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury/URE

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Woszczyk o liberalizacji rynku gazu i smart grid
fot. URE
- Dokładamy wszelkich starań, aby rynek rozwijał się w sposób efektywny - zapewniał prezes URE, Marek Woszczyk. Kwestie związane z rozwojem sektora energetycznego oraz sytuacją rynku gazu w Polsce to główne tematy omawiane podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Energetycznej Europower.

Podczas wystąpienia otwierającego konferencję Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, zauważył, iż najważniejsze wyzwania inwestycyjne, które w najbliższej przyszłości zostaną postawione przed polskim rynkiem energii, będą ściśle związane z konsekwencjami pakietu klimatyczno-energetycznego. Wśród głównych zadań sektora energetycznego wymienił: usprawnienie przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, budowę nowych bloków energetycznych i redukcję emisji dwutlenku węgla.

 

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podkreśliła, iż podejmując temat rozwoju krajowego rynku gazu, należy rozważyć trzy kluczowe kwestie, do których zaliczyła mechanizmy liberalizacji, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu oraz określenie celu uwolnienia rynku. Prezes PGNiG zwróciła uwagę na potrzebę stworzenia stabilnego otoczenia regulacyjnego w zakresie wydobycia gazu niekonwencjonalnego tak, aby zapewnić wzrost bezpieczeństwa energetycznego jako jednego z zasadniczych celów liberalizacji rynku. Jednocześnie wyraziła przekonanie, że uwolnienie rynku gazu w Polsce jest możliwe poprzez działania podejmowane etapowo z uwzględnieniem interesów wszystkich uczestników tego rynku.

 

Prezes URE Marek Woszczyk przypomniał, że Urząd Regulacji Energetyki prowadzi prace nad przygotowaniem mapy drogowej, przedstawiającej etapy poszczególnych działań, które zmierzają do liberalizacji rynku gazu w Polsce. Pierwszym z nich jest wykreowanie rynku hurtowego, a kolejnym - stworzenie mechanizmu umożliwiającego efektywne jego działanie. Ostatni, ważny etap procesu stanowi budowanie świadomości odbiorców - uczestników rynku. - Dokładamy wszelkich starań, aby rynek rozwijał się w sposób efektywny. Jednakże do czasu zafunkcjonowania podstawowego mechanizmu rynkowego, jakim jest gra popytu i podaży, potrzebujemy odpowiednich uprawnień, o które w projektach prawa gazowego wnioskuję. Konsekwentnie wnoszę o nowe narzędzia w postaci możliwości nakładania tzw. obowiązków regulacyjnych na podmioty o znaczącej sile rynkowej - podkreślił Woszczyk.

 

Prezes URE, mówiąc o certyfikatach jako systemie wsparcia rozwoju sektora energetycznego ze strony państwa, wskazał na dwa kluczowe komponenty tego systemu: okres oraz zakres obowiązywania. - W ramach systemu wsparcia nie można zapomnieć o budowaniu przekonania o stabilności tego systemu wśród przedsiębiorców. Dlatego ważne jest, by ustalić pewne ramy czasowe oraz zakres działania systemu - stwierdził Woszczyk. Ponadto, pytany o rozwój infrastruktury dystrybucyjnej w Polsce, poinformował o pracach nad przygotowaniem nowego modelu regulacji, który ma zostać uruchomiony w 2016 r. Założeniem nowego modelu jest gratyfikacja przedsiębiorstw, które nie tylko podejmują się inwestowania w rozwój infrastruktury, ale również są w stanie wykazać efektywność realizowanych inwestycji, tj. odznaczają się wysoką jakością obsługi wszystkich uczestników rynku, a zwłaszcza odbiorców energii.

 

Marek Woszczyk w swoim wystąpieniu podkreślił konieczność holistycznego podejścia do zagadnienia smart grid. Tym samym zwrócił uwagę na pięć komplementarnych cech tego systemu: poprawę efektywności energetycznej, aktywizację odbiorców, poprawę konkurencji, wzrost bezpieczeństwa oraz upodmiotowienie odbiorcy. Za jedną z kluczowych kwestii związanych z rozwojem inteligentnych sieci w Polsce prezes URE uznał podejmowanie działań mających na celu wzrost świadomości uczestników rynku energii.

 

W tym kontekście przypomniał o inicjatywie realizowanej przez URE wspólnie z PSE-Operator - Warsztatach Rynku Energii, w które zaangażowali się zarządzający głównymi przedsiębiorstwami energetycznymi (OSD). - Warsztaty dowodzą, że smart grid wymaga prowadzenia gry zespołowej. Przy zaangażowaniu i współpracy wielu podmiotów na rynku energii mamy realne szanse na osiągnięcie maximum korzyści ekonomicznych, które oferuje system inteligentnych sieci - podkreślił prezes Woszczyk. Na zakończenie dodał, że w perspektywie URE projekt wdrożenia smart grid ma znaczenie strategiczne dla rozwoju sektora elektroenergetycznego w Polsce.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Intermodal i logistyka

Rozpisano konkurs na prezesa URE

Arek Kowalczyk 13 marca 2014

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Intermodal i logistyka

Nowy prezes URE stoczy walkę o ceny prądu i gazu

Rynek Infrastruktury 04 czerwca 2014

URE przedstawia wakacyjny poradnik dla odbiorców na rynku energii

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5